Pocenie szkiełka zegarka: co robić

Dość często właściciele zegarków na rękę mają problem z zaparowaniem szkła od wewnątrz. Podobny problem ujawnia się w wielu modelach, niezależnie od marki, która produkuje te produkty, jakości składania i komponentów. Czy warto się martwić z tego powodu? Rozważymy główne powody prowadzące do pojawienia się pocenia na wewnętrznej powierzchni szkła, a także najprostsze i najbardziej skuteczne sposoby rozwiązania tego problemu.
Dlaczego szkło się poci?
Wewnątrz zegarka jest powietrze, które dostaje się tam podczas składania urządzenia. Jedynymi wyjątkami są modele przeznaczone do nurkowania w głębinach morskich; są one wypełnione lub olejem, lub innymi płynami. Powietrze ma pewną wilgotność i ma zdolność kondensacji w kontakcie z zimną powierzchnią (gdy temperatura spada do tzw. punktu rosy), w wyniku czego postrzegane jest na nim osadzanie się pary.
Jeśli wyjdziesz na zewnątrz z zegarkiem w zimną porę roku, szkło ostygnie wystarczająco szybko, ale tylna pokrywa pozostanie ciepła, ponieważ ogrzewają ją twoje dłonie. Wskutek powietrze wewnątrz obudowy z jednej strony ogrzewa się, a z drugiej się chłodzi. W rezultacie wilgoć jest uwalniana i osadza się na szkle.
Oznacza to, że jeśli pocenie szkła występuje tylko w zimnych porach roku, nie oznacza to, że wilgoć dostała się do obudowy, obecność braku lub jakiejkolwiek innej wady. Przeprowadź eksperyment: zdejmij zegarek z dłoni na zimnie, a zobaczysz, że gdy tylko obudowa zostanie równomiernie schłodzona, pocenie zniknie. Proces ten przebiegnie znacznie szybciej w ciepłym pomieszczeniu.
Jak samodzielnie usunąć zaparowanie?
В одних садах цветёт миндаль, в других метёт метель.
Możesz sam pozbyć się tego problemu, wystarczy wykonać szereg kolejnych działań:
- Otwórz obudowę zegarka, wyjmując pokrywę tylną. Zwróć uwagę: w modelach z ochroną przed wilgocią jest specjalna uszczelka. Wykonuj działania, aby ją nie zniszczyć ani nie zmiażdżyć.
- Dokładnie sprawdź samo urządzenie, upewniając się, że nie ma w nim wilgoci.
- Połóż zegarek w pobliżu źródła ciepła na 1-2 dni. Może to być bateria, grzejnik. Jeśli nie możesz czekać kilku dni, użyj suszarki do włosów.
- Na czas, kiedy obudowa będzie otwarta, nie zaleca się otwierania okien, włączania nawilżaczy: wilgotność w pomieszczeniu powinna być jak najniższa. Sam zegarek powinien być przykryty czystą szmatką, aby zapobiec przedostawaniu się kurzu.
- Po zakończeniu suszenia upewnij się, że pierścień uszczelniający jest prawidłowo zainstalowany i zamknij obudowę.
Należy rozumieć, że nieprzestrzeganie tych zaleceń jest obarczone pogorszeniem sytuacji. Zaparowanie może się tylko zintensyfikować, a tarcza i mechanizm zabrudzą się kurzem, co spowoduje problemy w późniejszej pracy. Jeśli nie jesteś pewien, czy możesz zrobić wszystko poprawnie, pomyśl o celowości skontaktowania się ze specjalistami w celu uzyskania profesjonalnej pomocy.
Powód do niepokoju
Jeśli proces ten następuje tylko wtedy, gdy opuszczasz ciepły pokój wychodząc na zimno, nie powinieneś się martwić. Powodem do niepokoju jest pojawienie się parowania na wewnętrznej powierzchni szkła w komfortowych temperaturach dodatnich.
Należy rozumieć, że obecność wilgoci wewnątrz obudowy negatywnie wpływa na niezawodność i trwałość zegarka. W modelach kwarcowych kondensacja może prowadzić do zepsucia wskaźnika elektronicznego. Jeśli woda znajdzie się wewnątrz mechanicznego zegarku, spowoduje to korozję metalowych elementów (kół zębatych, części zwolnionego tempa itp.). Tylko tydzień takiego negatywnego wpływu, a płyta kwarcowa przegnije na wylot, a części zerdzewieją.
Proces ten znacznie komplikuje i przyspiesza dostanie się nie przaśnej, ale morskiej wody do obudowy. W rezultacie będziesz zmuszony wyrzucić swój ulubiony zegarek do kosza na śmieci.
Co zrobić, jeśli do obudowy dostała się woda?
Skrupulatne wysuszenie jest obowiązkową procedurą, którą muszą przejść zegarki wpadające do wody. Warto rozpocząć pracę od zdjęcia pokrywy. Wysuszenie zaleca się przeprowadzać w suchym i czystym pomieszczeniu, ważne jest nie tylko usunięcie wilgoci z obudowy, ale także nie dopuścić dostania się do niej kurzu, co negatywnie wpłynie na późniejsze działanie mechanizmu. Podczas korzystania z wentylatora należy zachować szczególną ostrożność. Strumienie powietrza będą zbierać kurz, który osadzi się na wewnętrznych powierzchniach zegarka. Zaleca się również, aby wszystkie wewnętrzne mechanizmy były opracowane spirytusem medycznym, który nie tylko usunie zanieczyszczenia, ale także zapewni ochronę przed korozją w przyszłości.

Jeśli dokonujesz prace z zegarkiem kwarcowym, najpierw musisz wyjąć baterię. Następnie pozostaje tylko zamknąć pokrywę, upewniając się w całości uszczelek.
W przypadku dostania się wody morskiej do wnętrza obudowy, przed początkiem wysuszenia konieczne jest dokładne spłukanie wszystkich wnętrz czystą przaśną wodą. Nawet najmniejsze cząsteczki soli mogą naruszyć proces smarowania, co doprowadzi do problemów z pracą i przedwczesnej awarii zegarka.
Samo wykonanie wysuszenia jest żmudnym procesem. Należy rozumieć, że otwierając obudowę, bierzesz pełną odpowiedzialność za dalszy los zegarka. Gwarancja fabryczna zostaje usunięta, jeśli taka istnieje. Jeśli przyczyną pocenia nie jest różnica temperatur, hermetyczność obudowy może zostać naruszona. Tylko profesjonalna diagnostyka pomoże zidentyfikować i wyeliminować te problemy. Doświadczony mistrz, dysponując specjalistycznymi narzędziami i sprzętem, jest w stanie ustalić miejsce przenikania wilgoci, osuszyć mechanizm, w razie potrzeby wymienić uszczelkę i wykonać szereg czynności, które mogą zapewnić absolutną hermetyczność obudowy. I pamiętaj: im wcześniej skorzystasz z pomocy specjalisty, tym mniejsze uszkodzenie mechanizmu będzie spowodowane wilgocią, która dostała się do wnętrza obudowy.