Jak często trzeba dokonywać repasażu zegarka mechanicznego

Każdy zegarek mechaniczny wymaga regularnej obsługi lub, jak to się nazywa, repasażu. Jeśli interesują Cię zegarki, doskonale zdajesz sobie z tego sprawę, ale pytanie brzmi, jak często należy serwisować zegarek.
Miłośnicy zegarków dzielą się generalnie na dwa obozy: jedni oddają swoje zegarki do obsługi w cyklach 3-5 letnich, ślepo ufając zaleceniom producentów, inni dopiero wtedy, gdy zauważą nieprawidłowości w pracy zegarka, na przykład, pogorszenie dokładności ruchu lub sprawność mechanizmu samonawijania. Ale chyba najlepiej jest trzymać się zestawu “zasad” opartych na obu podejściach.
Czym jest obsługa serwisowa?
Mechanizm składa się z wielu części i dla prawidłowego działania muszą one być czyste i nasmarowane specjalnymi olejami zegarkowymi. W takiej postaci mechanizm jest dostarczany przez producenta, jednak z biegiem czasu smar wysycha i gęstnieje, powodując zwiększone tarcie współdziałających ze sobą elementów, co skutkuje zanieczyszczeniem i zużyciem mechanizmu. . Zapobieganie zużyciu mechanizmu jest głównym celem obsługi serwisowej.
Obsługa w warsztacie zegarmistrzowskim rozpoczyna się od całkowitej rozbiórki zegarka. Każda część jest przemywana w myjce ultradźwiękowej. Następnie są one sprawdzane pod kątem zużycia i uszkodzeń i w razie potrzeby wymieniane. Mechanizm jest montowany od nowa, smarowany olejami i smarami zgodnie z zaleceniami producenta, sprawdzany pod kątem namagnesowania i ustawiana jest dokładność ruchu. Na końcowym etapie profilaktyki przeprowadzana jest seria testów z zegarkiem pod kątem dokładności i stabilności.
Jak często należy dokonywać obsługi serwisowej?
Popularne oleje syntetyczne produkowane w Szwajcarii (Moebius 9010/9020, 9415 itd.) mają okres ważności 6 lat. W oparciu o to Moebius, należąca do Swatch Group, zaleca przestrzegać 6-letni okres międzyserwisowy. Okazuje się, że częstotliwość obsługi sprowadza się tylko do właściwości olejku do zegarków, a sam mechanizm nie odgrywa żadnej roli?
Każdy zegarmistrz trafiał na zegarek, który nie był serwisowany od dziesięciu, a nawet kilkudziesięciu lat, ale był w przyzwoitym stanie i działał poprawnie. I odwrotnie, niektóre mechanizmy wykazały znaczne zużycie już po 3-4 latach eksploatacji. Rzecz polega na tym, że największy wpływ na stopień zużycia wywołują cechy konstrukcyjne oraz jakość produkcji mechanizmu. Im dokładniejszy i bardziej wielofunkcyjny mechanizm oraz im większa jest jego rezerwa chodu, tym częściej powstaje potrzeba profilaktyki.
Diagnostyka mechanizmu za pomocą timegraphera
Konieczność repasażu ujawniana jest przez diagnostykę mechanizmu na zegarze. Każdy szanujący się miłośnik zegarków powinien mieć to urządzenie. Za pomocą timegraphera możesz nie tylko samodzielnie sprawdzić stan mechanizmu, ale także zidentyfikować możliwe usterki, wyregulować dokładność ruchu i wiele więcej.