Система Orphus
Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Historia czasu zastygła w zegarze

2021-03-18
Historia czasu zastygła w zegarze

Historia zegarków sięga takiej głębi stuleci, że wiele modeli, które przetrwały do ​​dziś, należy zaliczyć do rarytasów. Takie antykwarskie zegarki są unikatowymi dziełami sztuki, w których została ucieleśniona twórczą myśl ich mistrzów i odzwierciedlona epoka historyczna. Wartość tych antykwarskich zegarków polega właśnie na tym, że historia ich powstania przeplata się z jakimś epokowym wydarzeniem lub osobowością.

Spójrzmy za kurtynę historii...

Znajdziemy tam mnóstwo ciekawych faktów, które sprawiają, że pierwsze zegarki kieszonkowe i naręczne to prawdziwy szczyt kunsztu i dzieło sztuki. Dziś, kiedy precyzyjny mechanizm elektroniczny bije w sercu zegarka, dość trudno sobie wyobrazić, z jakimi trudnościami spotykali się mistrzowie minionych wieków, którzy stali u narodzin zegarmistrzostwa. Studiując mechanizmy tych wczesnych zegarków, współcześni mistrzowie podziwiają talent i pomysłowość swoich poprzedników, a kolekcjonerzy starają się uzupełniać swoje kolekcje o coraz nowe a nowe rarytetyczne modele. To prawdziwe dzieła sztuki inżynierskiej, używając których można “czytać” historię zegarmistrzostwa.

Zegarki wyprodukowane ponad 60 lat temu zaliczane są do antykwarskich i naturalne jest, że im wyższy wiek, tym wyższa jest ich wartość. O wartości i o tym, jak odróżnić antykwarskie zegarki porozmawiamy nieco później. W międzyczasie wymieńmy chociażby niektóre z takich historycznych marek, które są przedmiotem zainteresowania kolekcjonerzy zegarków antykwarskich.

Założona na przełomie XIX i XX wieku firma Rolex stała przy źródłach historii zegarków naręcznych. Jej wczesne modele cieszą się dziś ogromnym zainteresowaniem kolekcjonerów, zwłaszcza te związane z jakimś rodzajem historycznych kamieni milowych. Na przykład, Rolex Oyster przepłynął w 1927 roku kanał La Manche na nadgarstku angielskiej pływaczki Gleitze, a w latach 50-tych zegarek tej marki obnosił się na nadgarstku legendarnego Jamesa Bonda. Inną legendarną marką, której antykwarskie zegarki cieszą się dziś dużym zainteresowaniem, jest Breguet. Zegarki tej marki nosili królowie, imperatorzy, cesarze i premierzy, a dziś są pożądanym nabytkiem dla prawdziwych kolekcjonerów.

Omega to kolejna marka, która ma już ponad 150-letnią historię. Czy wiesz, że zegarek tej marki był jedynym, który wytrzymał testy w kosmosie przeprowadzane przez NASA w 1965 roku? Dziś jej antykwarskie chronografy mogą stać się ozdobą jakiejkolwiek kolekcji. Jednymi z najdroższych zegarków seryjnych są antykwarskie zegarki marki Patek Philipp założonej w 1839 roku. Jak zrozumieć i poprawnie ocenić antykwarski zegarek, jeśli przypadkowo trafił Tobie do rąk lub został odziedziczony?

Oceniamy antykwarskie zegarki...

Do prawidłowej oceny antykwarskiego zegarka potrzebna jest duża wiedza zawodowa. Dlatego jeśli jej nie posiadasz, zdecydowanie nie zdążysz obejść się bez pomocy specjalisty. Ocena zawiera nie tylko takie fakty, jak unikalność designu, wiek zegarka i obecność w zegarku cennych metali. Duży wpływ na nią ma również wartość kulturowa tego modelu i zapotrzebowanie na nią na rynku antyków. Tak więc, jeśli jakichkolwiek modeli zegarków wypuszczono bardzo ograniczoną liczbę i tylko kilka z nich jest w obiegu, może to znacznie podnieść cenę na aukcji. Samodzielnie możesz jedynie przeprowadzić wstępną ocenę, aby ustalić, czy te zegarki są antykwarskie i czy warto poprosić o pomoc profesjonalistów w celu szczegółowej oceny.

Więc....