5 fascynujących faktów na temat zegarków

5 fascynujących faktów na temat zegarków
Niewiele osób wie, ale zegarki mechaniczne istnieją tylko przez trzy i pół wieku, a zegarki kwarcowe jeszcze mniej niż pięćdziesiąt lat. Jednak w tym krótkim czasie historia zegarków obrosła w wiele faktów, a nawet mitów.
1. W trendzie jest tylko jeden kształt zegarka
Stwierdzenie, że tylko pewien kształt (owalny, kwadratowy, prostokątny, okrągły) jest teraz modny, jest błędne. Jaki kształt lubisz, taki możesz nosić. Jeśli masz kilka rodzajów w swojej kolekcji, jest to w ogóle wspaniale. Zmieniaj kształt zegarka, gdy jest taki sam już się przejadł lub po prostu według nastroju. Zegarek, zwłaszcza mechaniczny, jest zawsze poza czasem i modą. Nawet najbardziej stylowy obraz można uzupełnić zegarkami o dowolnym kształcie - z łatwością dopasują się do każdego wyglądu.
Aby nie pomylić się, wybieraj modele, które odnoszą wieczny sukces: Santos de Cartier, Audemars Piguet Royal Oak, Corum Admiral's Cup lub Tissot Precious Flower lub z walizkami-transformatorami. Zegarek z okrągłą obudową i beczkowatą podstawą zawsze będzie wyglądał korzystnie, ale jednocześnie jest wyposażony w ramkę z czterema lub ośmioma twarzami.
2. Mechanizm manufakturowy jest lepszy niż uniwersalny
Aby zrozumieć, który mechanizm jest lepszy lub modniejszy, najpierw musisz zrozumieć, jaka jest różnica między pierwszym a drugim. "Manufakturowy" - oznacza wyprodukowany we własnym przedsiębiorstwie. Wiele znanych na całym świecie firm zbudowało manufaktury i jest z nich dumne, chociaż kilka lat temu we wszystkich zegarkach zainstalowano jeden z trzech uniwersalnych mechanizmów: ETA 2824-A2, ETA 2892 i chronograf ETA/Valjoux 7750. Pół wieku temu wszystkie wady w montażu mechanizmu uniwersalnego zostały wyeliminowane. Niezawodność tych zegarków została już dawno udowodniona przez miliony nakładami i długim okresem użytkowania. Akcesoria z takim mechanizmem można naprawić w dowolnym miejscu na świecie, a do obsługi nie są wymagane duże koszty.
Oto zegarek z mechanizmem manufakturowym można naprawić tylko tam, gdzie został zakupiony, być może tylko od mistrza, który go zmontował. Jakość mechanizmu manufakturowego nie została jeszcze zweryfikowana. Niesamowicie wysoki koszt takich zegarków, firmy z własną manufakturą uzasadniają faktem, że klienci kupują wyjątkowe akcesoria, których nie znajdą nigdzie indziej. Jednak to Ty decydujesz, co jest lepsze prestiż lub niezawodność.
3. Zegarki kwarcowe (elektroniczne) są dokładniejsze niż zegarki mechaniczne
Zegarek elektroniczny, podobnie jak zegarek mechaniczny, ma swoje wady i zalety. W razie wątpliwości przy dokonywaniu wyboru warto zapoznać się z zaletami i wadami obu opcji.
- Mechanika
Plusy: mniej zależne od zmian temperatury, pełna autonomia, niezawodność pokazują status.
Minusy: wysoka cena, konieczne jest ciągłe nawijanie, delikatna "równowaga-spirala", bardzo droga naprawa, wymagają regularnego czyszczenia i smarowania mechanizmu (co 3-5).
- Elektroniczne
Plusy: cena budżetowa, niska waga, odporność na uderzenia, prostota, koszt naprawy jest bardzo niski.
Minusy: w zależności od akumulatora, w temperaturach poniżej 6° i powyżej 40°C tracą dokładność.
4. Zegarek jest doskonałym narzędziem inwestycyjnym
Rozważenie nabycia drogich zegarków w tym kontekście jest możliwe tylko wtedy, gdy ktoś zna się na sztuce zegarków i trendach na poziomie eksperckim. W przeciwnym razie możesz napotkać się na oszustów. Na rynku wtórnym istnieją zegarki domów, w których zawsze jest popyt: Patek Philippe, Vacheron Constantin, Rolex i A. Lange & Sohne. Ponadto musisz mieć duch przedsiębiorczy, być w stanie nawiązać dobre relacje z właścicielami domów aukcyjnych, potencjalnymi nabywcami, a także posiadać imponującą kwotę wolnych środków.
Kupując próbki, nawet najrzadszych modeli, należy zrozumieć, że nawet najbardziej dochodowe egzemplarze, z punktu widzenia inwestycji, nie dają zysku przekraczającego 10% rocznie.
5. Zegarki zostały stworzone w Szwajcarii
Słynny włoski naukowiec Galileo Galilei opublikował traktat "Mechanika" w 1595 roku. W tej pracy naukowej opisał prawo wychylenia wahadła. Udowodnił, że wychylenie wahadła zależą od ich amplitudy. Naocznie zademonstrował również na rysunkach, że wahadłem może być nie tylko obciążenie na długim pręcie, ale także koło z przymocowaną do niego spiralą. Stworzeniu pierwszych zegarków Galileuszowi uniemożliwiła fascynacja astronomią.
Zamiast niego takiego przełomu w nauce dokonał Holender Christian Huygens van Zeilichem z Hagi w 1657 r. Wszystkie części do stworzenia mechanizmu zegarowego były niedrogie, ale jednocześnie bardzo niezawodne, dzięki czemu nadawały się do masowej produkcji. To właśnie Christian Huygens wynalazł mechanizm, który bardzo przypomina współczesny. Innowacją wynalazku Holendra była spirala równoważąca i ankier (kotwica), precyzyjnie dozująca wibracje przenoszone przez koło równoważące na mechanizm. Swoje doświadczenia opisał w traktacie "Zegarki wahadłowe".Po wynalezieniu Huygensa naukowcy z całej Europy zostali wznieceni pragnieniem ulepszyć zegarek. Brytyjski mistrz Robert Hooke stworzył idealny węzeł "równowaga-spirala" - był praktycznie niezależny od wpływów zewnętrznych, a Daniel Quare wynalazł zegarek z korepetytorem wybijającym godziny i kwadransy. Zaletą Thomas Tompion w historii zegarków było opracowanie cylindrycznego ruchu kotwicznego, dlaczego zajmował mniej miejsca niż szpindlowy.
Jeśli chodzi o Szwajcarów, to oni właśnie byli właścicielami wynalazku zegarków na rękę, w szczególności Abraham-Louis Breguet, który wynalazł automatyczne nawijanie, tourbillon i ciekawą spiralę ze specjalnymi wirami. Z tego powodu światowe centrum zegarmistrzowskie przeniosło się z Holandii i Wielkiej Brytanii do Szwajcarii.